Zagadki górskie - zasady

Wszelkie propozycje, uwagi, komentarze dotyczące funkcjonowania forum SKPS-u http://www.forum.skps.wroclaw.pl

Zagadki górskie - zasady

Postautor: Astronom » 27 wrz 2014, 09:56

Najbardziej popularny na naszym Forum temat „Zagadki górskie” ma czasami okresy zastoju czy to z powodu długo nieodgadniętej zagadki, czy też ze względu na przedłużający się okres oczekiwania na zadanie kolejnej zagadki. A że zagadki poszerzają naszą wiedzę o Sudetach i ich Przedgórzu. więc warto by było, by temat żył. By co tydzień można było się czegoś ciekawego dowiedzieć.

Dlatego proponuję przyjęcie kilku poniższych zasad:
1. kolejną zagadkę zadaje osoba, która odgadła poprzednią zagadkę, przy czym ma na zadanie zagadki 7 dni czasu,
2. Jeśli w powyższym czasie nie pojawi się nowa zagadka, wówczas zagadkę może zadać dowolny członek Forum. W momencie pojawienia się nowej zagadki automatycznie następuje powrót do zasady w punkcie 1.
3. Czas przeznaczony na odgadnięcie zagadki jest ograniczony do 14 dni. Autor zagadki może w tym czasie podawać podpowiedzi – wg uznania.
4. Jeśli w ciągu 14 dni nikt nie odgadł zagadki, wówczas:
a) autor zagadki powinien podać poprawną odpowiedź,
b) niezależnie od pkt. 4.a) kolejną zagadkę może zadać dowolny członek Forum i następuje powrót do zasady w punkcie 1.

Komentarz:
Zadając nową zagadkę jej autor powinien być przygotowany na możliwość podawania podpowiedzi oraz poprawnej odpowiedzi - jeśli nikt nie odgadnie zagadki - przez okres dwóch tygodni. Oczywiście może podać odpowiedź przed upływem 14 dni, po czym automatycznie kolejną zagadkę zadaje dowolny członek Forum – kto pierwszy, ten lepszy – wg zasady w pkt. 2.
Podając odpowiedź na zagadkę członek Forum powinien być przygotowany na zadanie kolejnej zagadki po uzyskaniu potwierdzenia poprawności odpowiedzi. Oczywiście może też od razu zrezygnować z zadawania kolejnej zagadki i przekazać to zadanie ogółowi członków Forum wg zasady w punkcie 2.

Powyższe zasady dają szansę zaprezentowania na Forum zagadek przez osoby, które nie mogą odgadnąć już istniejących zagadek, a które chcą również zaprezentować właśnie w tej formie różne ciekawostki z naszego regionu.
No i powinny zniknąć zbyt długie okresy zagadkowego zastoju.

To oczywiście propozycja.
Co Szanowni Członkowie Forum sądzą o niej?

Astronom
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 140
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25

Re: Zagadki górskie - zasady

Postautor: Krzyś » 27 wrz 2014, 11:54

A że zagadki poszerzają naszą wiedzę o Sudetach i ich Przedgórzu. więc warto by było, by temat żył

Zgodnie z kierunkiem przyjętym na spotkaniu założycielskim stowarzyszenia (od którego już z 9 miesięcy minęło) iż SKPS będzie stowarzyszeniem przewodników wszelakich (miejskich terenowych górskich i wszelakich innych) aby nie ograniczać się tylko do Sudetów.
Awatar użytkownika
Krzyś
 
Posty: 63
Rejestracja: 22 gru 2013, 13:01

Re: Zagadki górskie - zasady

Postautor: Mrozen » 27 wrz 2014, 12:47

Ale jak Astronom zacznie zadawać zagadki z Nowej Zelandi, USA lub wysp Pacyfiku to możemy jeszcze dłużej czekać na odpowiedzi. Chyba, że będzie je zadawał po angielsku.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 316
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Zagadki górskie - zasady

Postautor: Krzyś » 27 wrz 2014, 15:30

Cóż trzeba poszerzać horyzonty :-) Góry to nie tylko Sudety.
Awatar użytkownika
Krzyś
 
Posty: 63
Rejestracja: 22 gru 2013, 13:01

Re: Zagadki górskie - zasady

Postautor: Astronom » 27 paź 2014, 18:54

Wydaje mi się, że zadawanie zagadek ma sens w stosunku do dobrze znanego terenu i to znanego przez sporą grupę ludzi. Uogólniając: trzeba dobrze znać temat, by można było zabierać się za rozwiązywanie z niego zagadek.
Tereny odległe od Sudetów i Dolnego Śląska z racji odległości są znacznie rzadziej przez nas odwiedzane i z reguły bardzo wybiórczo. Jeśli nawet jest jakiś rejon wielokrotnie odwiedzany, to dotyczy to tylko małej garstki osób. Znajomość tych terenów jest w najlepszym razie fragmentaryczna.

Tak więc rozszerzanie obszaru, z którego zadajemy zagadki, na tereny położone daleko od Sudetów lub Dolnego Śląska jest moim zdaniem nieuzasadnione. Owszem - nasze zainteresowania są terytorialnie szerokie, ale co innego zainteresowania, którymi chętnie się dzielimy, a co innego zadawanie zagadek.
Proponuję pozostać z zagadkami na terenie Sudetów i Dolnego Śląska oraz terenów (ew. mezoregionów/makroregionów) bezpośrednio do nich przylegających (np. Opolszczyzna, Morawy, Czesko-Saska Szwajcaria, Czeski Raj).
Ewentualnie można spróbować założyć temat np. "Zagadki z szerokiego świata" i zobaczyć, jak on funkcjonuje. Zdecydowanie jestem przeciwny zadawaniu zagadek z odległych terenów w istniejących obecnie tematach - jedna zagadka może zablokować temat.
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 140
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25


Wróć do Propozycje i uwagi techniczne dot. Forum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość